6 مورد از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قيمت ميلگرد

عوامل-تاثيرگذار-بر-قيمت-ميلگرد

قيمت ميلگرد مانند هر محصول ديگري در بازار ثابت نبوده و نوساناتي دارد. از آنجايي كه ميلگرد از جمله محصولات فولادي پركاربرد در صنعت ساختمان‌سازي است، در حوزه ساخت‌و‌ساز و تمام كسب‌وكارهاي مرتبط، اطلاع از قيمت آن و تحليل و پيش‌بيني اين تغييرات اهميت زيادي دارد.

عدم اطلاع از قيمت دقيق محصول و عوامل موثر در تغيير قيمت، باعث نداشتن برنامه‌ريزي مالي صحيح شده و ممكن است ضرر و زيان‌هاي جبران‌ناپذيري به همراه داشته باشد. عوامل متعددي بر روند صعودي يا نزولي بودن قيمت تاثيرگذار هستند.

 با صنعت تجارت پردیس آذربایجان همراه باشید تا اطلاعات خود را درباره عوامل موثر بر نوسان قيمت ميلگرد افزايش داده و با آگاهي بيشتر پروژه‌هاي خود را مديريت كنيد.

میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد یکی از محصولات فولادی پرکاربرد و مهم در بازار آهن‌آلات به شمار مي‌رود و نوعی میله آجدار از جنس فولاد است. بتن استحکام بالا ولی چرخش و کشش مقاومتی پایینی دارد و برای تقویت بتن از میلگرد استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر ترکیب بتن و میلگرد، استحکام و مقاومت سازه را افزایش می‌دهد. علت وجود آج در میلگرد، درگیر کردن فولاد در بتن است. به همین خاطر آج به‌صورت مارپیچ ایجاد شده و سطح درگیری بین میلگرد و بتن را بالا می‌برد.

انواع مختلف گريدهاي ميلگرد

میلگردها با توجه به نوع کاربرد در گریدهای مختلف A1، A2، A3 و A4 به‌صورت آجدار و ساده تولید می‌شوند. در ایران گریدهای A2 و A3 مصرف بیشتری دارند.

میلگرد A1

ميلگرد A1 ميلگرد ساده و بدون آج با 24/0 درصد كربن و 60/0 درصد سیلیسیوم است. مقاومت تسليم 2400 كيلوگرم بر سانتي‌متر و  تنش گسيختگي 3800 کیلوگرم بر سانتی‌متر از ويژگي‌های این نوع میلگرد به شمار می‌رود. از جمله کاربردهایی که دارد می‌توان به آهنگری و جوشکاری اشاره کرد.

میلگرد A2

میلگرد A2 آجدار است و آج مارپیچ آن تا انتها ادامه داشته و در ساختمان‌سازی و تولید خاموت کاربرد دارد. مقاومت تسلیم و تنش گسیختگی آن به ترتیب برابر با 3000 و 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر است.

مقاله پیشنهادی  تفاوت میلگرد سبک و سنگین در چیست؟

میلگرد A3

میلگرد A3 نیز میلگردی آجدار با آج جناقی است. تنش جاری و تنش گسیختگی برابر با 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر دارد.

میلگرد A4

میلگرد A4 نیز مانند میلگردهای A2 و A3 میلگردی آجدار است؛ با این تفاوت که آج دوکی‌شکل و مکعبی دارد. 500 و 520 مگاپاسکال مقاومت داشته و به خاطر استحکام بسیار بالا و وزن کم در ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌شود. برخلاف میلگرد A1 آهنگری و جوشکاری بر روی این نوع گرید ممنوع است.

عوامل تاثيرگذار بر قيمت ميلگرد

انواع-استاندار-میلگرد

عدم آگاهي از عوامل موثر بر قيمت و خريد محصول، خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را به دنبال خواهد داشت. در ادامه به بررسي مهم‌ترین این عوامل از جمله تاثير قیمت دلار و ارزهای خارجی، قیمت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت میلگرد، حمل و نقل و هزینه‌های مربوط به آن، میزان نوسان در عرضه و تقاضا در بازار میلگرد، نیاز به صنایع وابسته و تاثیر مستقیم تورم جهانی بر قیمت میلگرد به طور جداگانه مي‌پردازيم:

تاثير قیمت دلار و ارزهای خارجی بر قیمت میلگرد

قیمت بسیاری از کالاها تحت تاثیر قیمت دلار و ارزهای خارجی است. زمانی که قیمت دلار افزایش یابد، سازندگان سود خود را در صادرات دیده و در نتیجه قیمت محصولات فولادی افزایش خواهد یافت. از آنجايي كه کشور ما از صادرکننده‌های آهن آلات محسوب می‌شود، در نتیجه افزایش قیمت دلار تاثیر چشمگیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت. تحریم‌های اقتصادی نیز بر بازار ارز کشور تاثیر مستقیم گذاشته و باعث صعودی شدن قیمت مقاطع فولادی می‌شوند. در نهایت خریداران و فروشندگان خسارت‌های هنگفتی را متحمل خواهند شد.

قیمت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت میلگرد

قراضه و سنگ آهن محصولات اوليه‌اي هستند كه در ساخت ميلگرد از آن‌ها استفاده مي‌شود. هر چه قيمت اين محصولات افزايش پيدا كند، به طور مستقيم بر قيمت ميلگرد نيز تاثير گذاشته و موجب رشد قيمت اين محصول مي‌شود. علاوه بر اين، هزينه انرژي كه به‌صورت ذوب و شكل‌دهي به فولاد صرف می‌شود نیز به طور مستقیم تاثیرگذار خواهد بود.

مقاله پیشنهادی  انواع میلگرد از نظر مقاومت

حمل و نقل و هزینه‌های مربوط به آن

هر وسیله نقلیه‌ای (زمینی، دریایی و هوایی) نیازمند سوخت است که با قیمت نفت و انرژی به طور مستقیم ارتباط دارد. انتقال و جابه‌جایی هر محصولی نیازمند تجهیزات حمل و نقل است. زیاد بودن حجم و وزن میلگرد، هزینه این جابه‌جایی را بیشتر می‌کند؛ بنابراین از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد، افزایش قیمت سوخت و در نتیجه افزایش قیمت حمل و نقل خواهد بود.

میزان نوسان در عرضه و تقاضا در بازار میلگرد

از جمله مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت این محصول و بقیه محصولات فولادی، میزان نوسان عرضه و تقاضا در بازار است. افزایش قیمت محصولات در افزایش تقاضا و کاهش عرضه خواهد بود. برعکس هرچه قدر که تقاضا کاهش یافته و عرضه بیشتر شود قیمت‌ها سیر نزولی خواهند داشت. در کنار تاثیر عرضه و تقاضا، پیش‌بینی عرضه و تقاضا نیز در میزان قیمت بی‌تاثیر نیست و باعث اتخاذ تصمیم‌های درست برای خریدهای آینده می‌شود.

نیاز به صنایع وابسته

صنایع مختلف مصرف‌کننده، قیمت محصولات فولادی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر صنعت وابسته‌ای مثل خودروسازی و ساختمان‌سازی فعالیت بیشتری داشته باشند، باعث افزایش میزان تقاضا خواهد شد. همچنین این صنایع از جمله بزرگ‌ترین مشتریان صنعت فولاد هستند. ضعیف بودن مشتریان اصلی باعث ایجاد چالش شده و قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند.

تاثیر مستقیم تورم جهانی بر قیمت میلگرد

تورم از جمله بزرگ‌ترین معضلات بسیاری از کشورها محسوب می‌شود. کشورهای در حال توسعه تامین‌کننده درصد بالایی از فولاد جهان هستند. علت اصلی این مساله انتقال کارخانه‌های کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه است تا هزینه تولید را کاهش داده و از نیروی کار ارزان استفاده کنند. چنان‌چه سیاست‌های حاکم بر کشور موجب کاهش ارزش پول ملی شوند، خریداران این محصولات باید برای تهیه تقاضای خود، هزینه بیشتری بپردازند.

مقاله پیشنهادی  انواع میلگرد + انواع مختلف میلگرد از نظر مقاومت، کاربرد و شکل

به غیر از موارد مذکور عوامل زیر نیز می‌توانند روی قیمت نهایی میلگرد موثر باشند:

  • فروش محصول با قیمت کمتر
  • میزان حقوق و دستمزد در بخش تولید
  • بهره‌وری خط تولید
  • نوع و کیفیت میلگرد
  • ابعاد و اندازه
  • استاندارد ساخت و کارخانه تولیدکننده

در رابطه با قیمت میلگرد چه عواملی را باید در نظر داشت؟

قيمت ميلگرد به عنوان محصولی پرکاربرد در بازار ثابت نبوده و نوساناتی دارد. تمام کسب‌وکارهای مرتبط نیاز دارند تا از قیمت این محصول و عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت آن اطلاعاتی داشته باشند. عدم آگاهی کافی باعث متضرر شدن خریداران و فروشنده‌های این محصول می‌شود و برنامه‌ریزی مالی آن‌ها را دچار اختلال خواهد کرد.

قیمت مواد اولیه میلگرد شامل قراضه و سنگ آهن به طور نوسانی تغییر می‌کند. افزایش قیمت سوخت باعث افزایش قیمت حمل و نقل می‌شود. در میزان عرضه و تقاضای میلگرد در بازار نوساناتی وجود دارد. فعالیت بیشتر صنایع وابسته از جمله صنعت خودروسازی و ساختمان‌سازی باعث افزایش میزان تقاضا می‌شود. وجود تورم در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه از بزرگترین معضلات دنیا محسوب می‌شود. تمام این عوامل می‌توانند به نوبه خود بر قیمت میلگرد تاثیرات عدیده‌ای بگذارند.

نوسانات قیمت بازار آهن و فولاد در خردادماه 1401 زیاده بوده و منجر به افزایش قیمت این محصولات از جمله میلگرد شده است که به طور میانگین، میلگرد افزایش قیمت 2500 تا 3000 تومانی را تجربه کرده است که به خاطر استفاده از این محصول در حجم و وزن بالا این افزایش قیمت سرسام‌آور خواهد بود.

با معرفی کردن صنعت تجارت پردیس آذربایجان به دوستان خود، آن‌ها را در زمینه آگاهی از عوامل موثر بر قیمت مهم‌ترین محصول فولادی یاری کنید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس: