شمش فولادی

شمش فولادی

شمش فولادی

کارخانه صنعت تجارت پردیس آذربایجان سالهاست که به عنوان یکی از اصلی‌ترین کارخانه‌های کشور در زمینه تولید محصولات فولادی از جمله شمش فولادی فعالیت می‌کند. شمش فولادی یکی از پراهمیت‌ترین محصولاتی است که باید با اهتمام و به‌کارگیری دانش روز دنیا تولید شود؛ چراکه این ماده ترکیب اصلی و سازنده هر مقطع فولادی دیگری نظیر میلگرد به حساب می‌آید. در کارخانه میلگرد پردیس همواره تلاش ما بر این است تا با بهبود کیفیت مواد اولیه و استفاده از متدهای روز دنیا، مشتری را در انتخاب بهترین نوع محصول یاری کنیم. در ادامه با انواع شمش فولادی تولید شده در این مجموعه آشنا شده و درباره ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر نمونه و استانداردهای به‌کارگرفته شده در تولید آن‌ها اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

معرفی محصولات شمش فولاد تجارت پردیس آذربایجان

شمش فولادی؛ محصول بنیادی کارخانه تجارت پردیس آذربایجان

شرکت پردیس آذربایجان در کنار تولید میلگرد، به تولید شمش فولادی نیز می‌پردازد. شمش فولادی مقدار معینی از فلز است که در فرآیند ریخته‌گری به شکل قالب‌های متفاوت در می‌آید و با توجه به شکل، در صنعت معماری و تولید مقاطع فولادی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول فولادی در فرم‌های مختلفی نظیر اسلب، بیلت و بلوم ساخته می‌شود. طول این مقاطع عموما کمتر از دو متر است و با استفاده از استانداردهای مطرح روز دنیا مانند 1398-20300 INSO (استاندارد ملی ایران)، 2005-10080 EN(استاندارد اروپا) و 2005-380 GOST(استاندارد روسیه) بازرسی و کنترل می‌شود تا با بالاترین کیفیت و مقاومت به دست مشتریان برسد.

تولید شمش فولادی مطابق با استاندارد ملی ایران

شمش فولادی که در این کارخانه با استفاده از استاندارد ملی 1398-20300 INSO ساخته شده شامل گرید R1، R2، R3، R4-A، R4-B، R5، R6، R7 و R8 می‌شود. هریک از این گریدها به علت نیاز به میزان مشخصی از مقاومت، دارای مقدار معینی از مواد اولیه هستند. مواد اولیه شمش فولادی کارخانه پردیس استیل عبارت است از کربن، سیلیسیم، منگز، فسفر، گوگرد و دیگر مواد آلی که هر یک به اندازه‌ای مشخص در ترکیبات گریدهای متنوع کاربرد دارند. تنها گریدهای R3، R5،R7  و R8 به نیتروژن مجهز هستند. میزان گوگرد و فسفر در عموم گریدهای شمش فولادی ساخته شده طبق استاندارد ملی یکسان است و این تغییرات مقدار کربن، سیلیسیم و منگنز است که میزان مقاومت و خاصیت هر گرید را تعیین می‌کند.

بلوم یا شمشال (Bloom)

تولید گرید شمش فولادی طبق استاندارد روسیه

ترکیبات یکسانی از کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر و گوگرد با درصد خلوص متفاوت در شمش فولادی تولیدی استاندارد روسیه GOST380-2008  به چشم می‌خورد. گریدهای شمش فولادی استاندارد روسیه شاملST 3SP، ST 4SP و ST 5SP می‌شود و مواد معدنی نظیر سیلیسیم، گوگرد و فسفر سازنده در آن‌ها مشابه است؛ در حالی که میزان کربن و منگنز استفاده شده متفاوت هستند. تغییرات مواد معدنی در این نوع شمش فولادی به این صورت است که با بالا رفتن شماره گرید، میزان کربن و منگنز استفاده شده در قطعات بیشتر می‌شود.

شمش فولادی

شمش فولادی تولید شده طبق استاندارد اروپا

گریدهای مربوط به هر استاندارد نیز با یکدیگر تفاوت داشته و همین موضوع سبب شده ما به عنوان یکی از برترین کارخانه‌های تولید شمش فولادی کشور، نهایت دقت را در جداسازی این محصولات داشته باشیم. استاندارد اروپا پیشنهاد می‌کند شمش فولادی طبق گریدهای S235JR (ST 37)، S275JR (ST 44) و S355JR (ST 52) ساخته شوند و ما نیز در واحد تولیدی خود، این نمونه از شمش فولادی را با ترکیبات سازنده‌ای نظیر منگنز، فسفر و گوگرد یکسان و میزان کربن و سیلیسیم متغیر تولید می‌کنیم. دو نمونه شمش فولادی S235JR (ST 37) و S275JR (ST 44) فاقد سیلیسم بوده و نمونه S355JR (ST 52) بیشترین مقدار منگز را در میان دیگر نمونه‌ها داراست.

سوالات متداول

شمش فولادی تجارت پردیس آذربایجان طبق چه استانداردی تولید می‌شود؟

شمش فولادی تولید شده در فولاد پردیس آذربایجان انواع متفاوتی داشته و طبق استانداردهای ملی ایران، اروپا و روسیه تولید می‌شوند.

بهترین شمش فولادی تجارت پردیس آذربایجان کدام است؟

بهترین شمش فولادی تجارت پردیس آذربایجان ممکن است با توجه به نوع نیاز و شرایط پروژه شما تفاوت داشته باشد؛ از این رو پیشنهاد می‌شود درباره این مسئله با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چگونه می‌توان از انواع شمش فولادی تولید شده در پردیس استیل اطلاع یافت؟

برای اطلاع از انواع شمش فولادی تولید شده در پردیس استیل و جزییات هرکدام از آن‌ها، با توجه به ظرافت طراحی و تفاوت‌های جزیی هر نمونه بهتر است با مجموعه ما در تماس باشید.