انواع برش میلگرد + چه ابزارهایی برای برش میلگرد به کار می‌رود؟

انواع برش میلگرد + چه ابزارهایی برای برش میلگرد به کار می‌رود؟

برش میلگرد یکی از اصلی‌ترین فرآیندهایی است که برای استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی و معماری انجام می‌شود. از آنجایی‌ که میلگردها در کارخانه‌های تولیدکننده در سایزهای 6 و 12 متری تولید و قالب‌بندی می‌شوند، نیاز است آن‌ها را با توجه به نوع استفاده در سازه تقسیم‌بندی کنیم یا برش دهیم.

آشنایی با انواع برش میلگرد و ابزارهایی که برای این منظور استفاده می‌شوند، برای مهندسان معماری و دانشجویان این رشته امری الزامی است و به آن‌ها کمک می‌کند بهترین نوع برش میلگرد را برای هر قسمتی از سازه در نظر بگیرند و به امنیت و استانداردسازی ساختمان یک قدم نزدیک‌تر شوند.

در این مقاله از وبسایت صنعت تجارت پردیس آذربایجان قصد داریم شما را با انواع برش میلگرد، روش‌های مرسوم در این امر، مزایا و معایب هر روش برشکاری و همچنین ابزارهایی که برای برش میلگرد استفاده می‌شود، آشنا کنیم.

برش میلگرد به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

برش میلگرد در صنعت معماری یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که در مراحل ساخت‌وساز یک سازه توسط متخصصان و معماران انجام می‌شود. همین عامل سبب شده روش‌های متعددی برای این کار پیشنهاد شود. به‌ صورت کلی در صنعت، دو روش برش میلگرد گرم و سرد وجود دارند. همان‌طور که از نام این دو شیوه مشخص است، تفاوت آن‌ها معطوف به وجود حرارت در فرآیند برش است. در ادامه با جزئیات انواع برش میلگرد بیشتر آشنا می‌شویم.

  • برش میلگرد به روش سرد

برش میلگرد به روش سرد یکی از انواع روش‌هایی است که برای به دست آوردن بهترین میلگرد در بهترین سایز و اندازه انجام می‌شود. در این روش از هیچ نوع منبع حرارتی استفاده نشده و میلگرد در حالت عادی به قطعات مختلف تقسیم می‌شود. گرما ندادن به میلگرد در حین برش باعث می‌شود کیفیت اصلی میلگرد بهتر حفظ شود و خواص و ویژگی‌های میلگرد بدون تغییر در آن باقی بمانند. امروزه در بسیاری از پروژه‌های معماری ساختمانی از این شیوه و با به‌کارگیری ابزارهای گوناگون قابل‌حمل و دستی استفاده می‌شود.

  • برش میلگرد به روش گرم

برش میلگرد به روش گرم

برش میلگرد به روش گرم

برش گرم میلگرد بر خلاف برش سرد عمل می‌کند. در این شیوه از یک عامل حرارتی استفاده می‌کنیم تا دمای میلگرد را بالا ببریم و آن را برای تقسیم‌بندی آماده کنیم. در فرآیند حرارت‌دهی، دمای میلگرد موردنظر به قدری بالا می‌رود که به نقطه ذوب خود نزدیک می‌شود. سپس در زمانی که میلگرد در ضعیف‌ترین و شکل‌پذیرترین حالت خود قرار گرفت، عمل برش را انجام می‌دهیم. در اصل حرارت زیاد در این رویه باعث می‌شود اتصالات درونی در میلگرد سست‌تر شده و راحت‌تر آن‌ها را از هم گسست.

معایب و مزایای برش میلگرد به روش سرد

از میان مزایای برش میلگرد که باعث شده این روش محبوبیت خاصی در بین مصرف‌کنندگان میلگرد داشته باشد، می‌توان به حفظ کیفیت سطحی میلگرد در این روش اشاره کرد. با برش سرد میلگرد از انتشار گازهای سمی و مضری که در فرآیند برش ایجاد می‌شوند، جلوگیری خواهید کرد. قطعات ایجاد شده از برش سرد میلگرد عموما همگی یک اندازه و در سایزهای دلخواه و کاربردی هستند. استفاده از روش سرد برای برش انواع میلگرد باعث کاهش تولید ضایعات فرآیند شده و به محیط زیست نیز آسیب کمتری می‌رسد.

البته این روش از برش میلگرد معایبی هم دارد. ابزارهای موجود برای انجام برش سرد میلگرد از نمونه ابزارهایی هستند که قیمت زیادی در بازار دارند و همچنین هزینه استفاده و نگهداری از این ابزار بسیار بالاست و اگر بخواهیم میلگردها را در مقیاس کم برش بزنیم، صرفه کافی نخواهد داشت. البته اگر میلگرد را در مقیاس‌های عمده برش دهیم، این عمل تا حدی به صرفه است و بر روی قیمت روز میلگرد بریده شده تاثیر خواهد گذاشت.

مقاله پیشنهادی  مقاومت کششی میلگرد و نحوه محاسبه آن

معایب و مزایای برش میلگرد به روش گرم

از مزایای برش گرم میلگرد می‌توان به سریع بودن این فرایند اشاره کرد و بافت‌های میلگرد به راحتی در این پروسه از هم جدا می‌شوند. همچنین این روش برش، تراشه‌های ریز و براده‌های فلز کمتری تولید می‌کند.

برش میلگرد به روش گرم معایب زیادی هم دارد. می‌توان گفت که تمام مزیت‌های برش سرد میلگرد را می‌توان به‌عنوان نقطه ضعف و عیب این روش نیز به حساب آورد. در میلگردهایی که به روش گرم برش داده می‌شوند، کیفیت سطحی محصول نهایی افت می‌کند و قطعات تولید شده عموما اندازه یکسانی ندارند. همچنین گازها و ضایعات مضر زیادی حین این شیوه از برش تولید می‌شوند که آثار بسیار زیانباری برای طبیعت و محیط زندگی افراد در پی خواهد داشت.

ابزار برش میلگرد

ابزار برش میلگرد

ابزار برش میلگرد

برش صحیح میلگرد اهمیت بسزایی در حفظ امنیت و استاندارد یک سازه دارد؛ از این رو باید در انتخاب ابزاری که برای برش انتخاب می‌کنیم، دقت و ظرافت خاصی به کار رود. از آنجایی که دو روش عمده برای برش میلگرد شامل برش به روش سرد و برش به روش گرم وجود دارد، شرط وجود حرارت ایجاب می‌کند به ابزارهای متفاوتی برای انجام این عمل دسترسی داشته باشیم.

در صنعت معماری از انواع میلگرد با ضخامت‌های گوناگون استفاده می‌کنیم؛ پس باید ویژگی‌ها و قدرتی که هر ابزار برای برش میلگرد در اختیار ما قرار می‌دهد، متناسب با شکل و سایز میلگرد باشد.

ابزارهای مورد استفاده برای برش میلگرد به روش سرد

ابزارهایی که در روش برش سرد استفاده می‌شوند، عموما از تکنولوژی و قطعات الکترونیکی گران‌قیمتی تشکیل شده‌اند؛ به همین دلیل جزو ابزارآلات خاص به حساب می‌آیند. در ادامه به توضیح جزیی درباره هر یک از این ابزار می‌پردازیم. (منبع: BN Products)

  • اره آهن‌بر دستی برش میلگرد

اره آهن‌بر دستی یکی از ابزارهایی است که کمک می‌کند میلگرد را بدون حرارت دیدن و به کمک نیروی دست به اجزای متفاوتی تقسیم‌بندی کنیم. هرچند این وسیله از ابتدایی‌ترین وسایل برای این کار به حساب می‌آید و با پیشرفت تکنولوژی کاربرد چندانی ندارد، اما هنوز هم در بعضی موارد دیده می‌شود که برای برش انواع میلگرد از آن‌ها استفاده ‌شود.

اره آهن‌برهای دستی نمونه‌های گوناگونی دارند که از نظر اندازه دندانه‌ها متفاوت هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای بریدن میلگردهای با قطر زیاد، از اره آهن‌بر با دندانه‌های بزرگ‌تر استفاده کنید و برای میلگردهای نازک‌تر استفاده از اره آهن‌بر با دندانه‌های کوچک توصیه می‌شود.

  • قیچی برش میلگرد

قیچی برش میلگرد

قیچی برش میلگرد

قیچی‌های برش میلگرد نمونه‌های گوناگونی دارد و به‌صورت عمده در دو شکل دستی و هیدرولیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسلما در نمونه دستی باید از نیروی دست برای فشار آوردن به اهرم‌ها استفاده کنید. به علت محدود بودن توانایی ما و مقاومت بالای فلز، تنها می‌توان میلگردهای با قطر کم را با این ابزار برش داد. از مزایای استفاده از قیچی برش میلگرد دستی می‌توان به سبک بودن و عدم نیاز به برق در آن اشاره کرد و می‌توانید بدون محدودیت، آن را در تمام مراحل پروژه همراه خود داشته باشید.

مقاله پیشنهادی  تفاوت میلگرد سبک و سنگین در چیست؟

نسخه هیدرولیکی این دستگاه نیز توسط دست یا نیروی برق کار می‌کند و توانایی بریدن میلگردهای ضخیم‌تر را داراست. گفته می‌شود میلگردهایی تا قطر 35 میلی‌متر را می‌توان با این دستگاه برش داد و این قیچی‌ها از توان بسیار بالایی برای برش برخوردارند.

  • گیوتین برش میلگرد

شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده که در حال گذر از مقابل یک پروژه معماری ساختمان‌سازی باشید و ببینید که چند کارگر سعی دارند با یک ابزار نه چندان بزرگ، میلگردها را خم کنند و برش دهند!

گیوتین برش از سری دستگاه‌های کم‌دقت در برش میلگرد است و به همین علت وجود یک اپراتور ماهر در حین انجام کار الزامی است. اپراتور باید ابتدا محل‌های دقیقی از میلگرد را طبق اندازه‌های دلخواه مشخص کند و میلگرد را از آن نقطه‌ها در لبه تیغه گیوتین قرار دهد تا استاندارد لازم حفظ شود. این دستگاه جزو ابزارهای نیمه اتوماتیک برش انواع میلگرد است و نقطه قوت آن در این است که میلگردهای با قطر بسیار زیاد تا حد 40 میلی‌متر را نیز به راحتی می‌برد.

  • فرز یا اره دیسکی برش میلگرد

فرز یا اره دیسکی برش میلگرد

فرز یا اره دیسکی برش میلگرد

دستگاه فرز یا اره دیسکی یکی از متداول‌ترین ابزار موجود در صنعت است که اتفاقا در برش میلگرد هم خوش می‌درخشد. یکی از مزایای استفاده از اره دیسکی یا دستگاه فرز این است که کار برش را در زمان بسیار کم و با سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهد. همین موضوع باعث شده کارگاه‌های برش میلگرد و فروش آهن‌آلات، دستگاه فرز یا اره دیسکی را جایگزین تمام ابزارهای موجود برای برش سرد میلگرد کنند.

البته برای برش میلگرد با اره دیسکی عموما از نمونه‌هایی استفاده می‌کنند که قدرت بیشتر و دیسک‌های بزرگ‌تری دارند. استفاده از دستگاه فرز به دلیل محافظ موجود در دستگاه، امنیت کار برش را نیز بالا می‌برد و برش‌های باکیفیت‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید از این دستگاه برای بریدن میلگردهای پروژه‌های ساختمانی نیز استفاده کنید.

  • اره نواری برش میلگرد

اره نواری یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارآلات بریدن میلگرد است. اره نواری به‌عنوان یک وسیله تمام اتوماتیک کار می‌کند و احتیاج به هیچ اپراتوری برای انجام کار ندارد و تنها نیاز است برنامه برش را به قسمت سیستم کامپیوتری بدهید تا میلگردها را به اندازه‌های دلخواه شما تقسیم کند.

از نکات جالب استفاده از این دستگاه این است که می‌توانید آن را برای هر دو نوع برش میلگرد به کار ببرید؛ با این تفاوت که در روش سرد، وزن میلگرد یکی از معیارهای انجام یا عدم انجام فرآیند برش به حساب می‌آید. این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است و میلگردهای با ضخامت زیاد را نیز می‌برد.

ابزارهای مورد استفاده برای برش میلگرد به روش گرم

عموما این ابزارها نیاز دارند در برابر گرما مقاوم باشند تا در حین انجام برش از کار نیفتند یا با خراب شدن قطعات به برشکار میلگرد ضرر وارد نکنند. هوا، اره دیسکی آتشین و لیزر از ابزارهایی هستند که تا به اینجا توانسته‌اند بر گرمای حاصل از این فرآیند فائق آیند.

  • برش میلگرد با هوا

برش میلگرد با هوا

برش میلگرد با هوا

استفاده از هوا و گاز یکی از روش‌های برش میلگرد به شیوه گرم است. در این روش با استفاده از یک مشعل یا دستگاه خاص هوا و گاز مدنظر را فشرده کرده و به نقطه برش در میلگرد وارد می‌کنند. فشار حاصل از این برخورد باعث می‌شود دمای میلگرد در نقطه بریدن بسیار بالا برود و به این ترتیب اتصالات از هم بگسلند؛ به عبارت دیگر این هوای فشرده است که باعث بالا رفتن دما در میلگرد و رسیدن آن به نقطه ذوب می‌گردد. از معایب استفاده از این روش می‌توان به دقت و سرعت پایین در طول فرآیند اشاره کرد.

  • برش میلگرد با لیزر

لیزر از کاربردی‌ترین ابزارهای برش میلگرد به روش گرم است. این روش به دلیل دقت و سرعت بالایی که دارد، به ‌عنوان بهترین ابزار برای این کار شناخته می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به برش میلگرد به روش گرم حتما سراغ لیزر بروید. در اصل، امکان کنترل زیاد بر روی حرکت دادن اشعه لیزر باعث می‌شود کار با دقت و ظرافت هرچه تمام‌تر انجام شود.

مقاله پیشنهادی  بهترین میلگرد برای ساختمان دو طبقه

قدرت و حرارت اشعه لیزر باعث می‌شود حرارت میلگرد در نقطه قطع بسیار بالا برود و در نهایت میلگرد به چند قسمت تقسیم گردد. همچنین استفاده از لیزر باعث می‌شود قطعات ایجاد شده از نظر شیمیایی و ساختاری آسیب کمتری ببینند و ضایعات کمتر تولید شده در این فرآیند، آن را به بهترین ابزار برش گرم میلگرد تبدیل می‌کند.

  • برش میلگرد با اره دیسکی آتشین

اره دیسکی از ابزارآلاتی بود که در قسمت قبلی، در میان ابزارهای برش میلگرد به روش سرد با آن آشنا شدیم. اره دیسکی آتشین هم مربوط به همین ابزار می‌شود و تفاوت چندانی از نظر ویژگی و شکل ظاهری با هم ندارند. اره دیسکی آتشین از سری دستگاه‌هایی است که با سرعت زیادی کار خود را انجام می‌دهد و تنها تفاوت نام‌گذاری اره دیسکی آتشین به این شکل، این است که در هنگام برش آنقدر سرعت چرخش دیسک بالاست که باعث بالا رفتن حرارت در میلگرد شده و جرقه‌هایی از آتش را به اطراف پرتاب می‌کند.

این ابزار سرعت و دقت بالاتری نسبت به روش‌هایی مثل هوای فشرده دارد؛ ولی از معایب آن می‌توان به لزوم وجود یک اپراتور در هنگام برش اشاره کرد. همچنین این ابزار به‌عنوان یک ابزار پرخطر در صنعت شناخته می‌شود؛ چرا که فشار و سرعت زیاد دستگاه گاهی باعث شکسته شدن تیغه و آسیب دیدن اپراتور می‌شود. همین مسئله سبب شده تا امروزه استفاده از اره دیسکی آتشین منسوخ شده یا کاربرد محدودی داشته باشد.

با برش میلگرد به روش بهینه‌تری از میلگرد استفاده کنید!

با برش میلگرد به روش بهینه‌تری از میلگرد استفاده کنید!

با برش میلگرد به روش بهینه‌تری از میلگرد استفاده کنید!

از آنجایی که اندازه استاندارد تولید میلگرد در کارخانه‌ها 6 و 12 متر است، برش میلگرد از سری اقداماتی است که با توجه به نیاز به قطعات مختلف میلگرد در سایزهای گوناگون انجام می‌گیرد. برش میلگرد به روش‌های گرم و سرد انجام می‌شود و وجود حرارت در فرآیند تولید، اصلی‌ترین تفاوت موجود در بین این دو شیوه است. امروزه ابزارهای مخصوص زیادی در برش گرم و برش سرد میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام دقت و سرعت خاص خود را دارند و اثرات مختلفی بر روی محصول و محیط اطراف می‌گذارند.

از میان ابزارهای مناسب برای برش سرد می‌توان به آهن‌بر دستی، اره نواری، گیوتین، قیچی و همچنین اره دیسکی یا دستگاه فرز اشاره کرد. لیزر، هوای فشرده و اره دیسکی آتشین هم از نمونه ابزارهای مناسب برای بریدن  میلگرد به روش گرم هستند. پیشنهاد می‌کنیم در صورت وجود سوال درباره جزییات برش میلگرد، پرسش خود را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید و یا از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *