شابلون میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

شابلون میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگردها متناسب با ویژگی‌ها، کاربرد و اهداف خاصی که برای آن تولید می‌شوند، در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. وجود انواع میلگرد سبب می‌شود تا فعالان حوزه ساختمان‌سازی در انتخاب میلگرد مناسب، پارامترها و عوامل مختلفی را در نظر بگیرند که یکی از این عوامل، توجه به اندازه میلگردهاست. برای اندازه‌گیری سایز میلگردها از روش‌های مختلفی همچون استفاده از آچار فرانسه، طناب، بند انگشت و تشخیص چشمی استفاده می‌شود؛ اما طبیعتا نتایج به دست آمده از چنین روش‌هایی چندان دقیق و قابل اتکا نیست.

از آنجایی که تعیین دقیق ابعاد و سایز میلگردها برای مهندسین و ناظران ساختمانی بسیار حائز اهمیت است، استفاده از ابزاری که قطر دقیق انواع میلگرد را به درستی تشخیص دهد، به امری اجتناب ناپذیر تبدیل می‌شود. شابلون میلگرد یکی از این ابزارهای کاربردی است که با توجه به اهمیت استفاده از آن، این مقاله از وبلاگ صنعت تجارت پردیس آذربایجان را به معرفی آن اختصاص داده‌ایم.

آشنایی با شابلون میلگرد

آشنایی با شابلون میلگرد

آشنایی با شابلون میلگرد

احتمالا تاکنون نام شابلون را در طراحی‌های مرتبط با هنر شنیده باشید! کاربرد شابلون میلگرد نیز تا حدودی به کاربرد شابلون‌های مورد استفاده در طراحی‌های هنری نزدیک است. شابلون میلگرد به ابزاری اطلاق می‌شود که به منظور اندازه‌گیری و تعیین دقیق قطر آرماتور، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهندسین از این ابزار برای تشخیص سایز قطعات فولادی در حوزه ساختمان‌سازی بهره می‌برند.

عموما شابلون میلگرد را از جنس ورق‌های نازک کانال کولر می‌سازند که شکل ظاهری آن به یک قیچی باز شباهت دارد. هنگامی که شابلون روی میلگرد قرار می‌گیرد، اعدادی که روی شابلون نشان داده می‌شوند، قطر و سایز میلگرد یا آرماتور موردنظر ما خواهند بود.

البته به شابلون میلگرد، اصطلاحا «گیج اندازه‌گیری میلگرد» نیز گفته می‌شود. گیج میلگرد یکی از مشتقات شابلون میلگرد محسوب می‌شود و زمانی که با مفهوم «گیج کردن میلگرد» مواجه می‌شویم، منظور ما همان اندازه‌گیری سایز میلگرد است. (سایت: steelrebargauge)

اهمیت تعیین سایز دقیق میلگرد

اهمیت تعیین سایز دقیق میلگرد

اهمیت تعیین سایز دقیق میلگرد

کاربرد اصلی میلگردها در سازه‌های بتنی را می‌توان در افزایش مقاومت سازه (به دلیل مقاومت کششی میلگرد) خلاصه کرد. با توجه به چنین کاربردی، انتخاب بهترین میلگرد با سایز مناسب بسیار مهم است. میلگردها متناسب با استاندارد روسی به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها متناسب با ویژگی‌های ظاهری خود، آجدار بودن و سایزهای مختلف برای موقعیت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر قیمت روز میلگرد را بررسی نمایید متوجه می‌شوید که غالبا با کاهش سایز میلگرد، از قیمت این قطعه نیز کاسته می‌شود؛ در نتیجه با استفاده از شابلون میلگرد می‌توانیم سایز دقیق میلگرد ارسالی از سوی کارخانه را مورد بررسی قرار دهیم تا اگر میلگردهای ارسالی سهوا با میلگردهای مورد سفارش ما مغایرتی داشت، آن‌ها را مرجوع کنیم.

نحوه اندازه‌گیری قطر آرماتور با شابلون

نحوه اندازه‌گیری قطر آرماتور با شابلون

نحوه اندازه‌گیری قطر آرماتور با شابلون

همان طور که قبلا گفته شد، شکل ظاهری شابلون میلگرد بیشتر به یک قیچی باز شباهت دارد و از یک فرورفتگی مثلثی شکل به وجود آمده است. داخل این وسیله از 12 تا 28 درجه‌بندی شده و این بدان معناست که با استفاده از شابلون میلگرد می‌توان انواع میلگرد با قطر 12 الی 28 را اندازه‌گیری کرد. نحوه استفاده از شابلون میلگرد بسیار ساده است و برای اندازه‌گیری قطر میلگرد موردنظر کافیست میلگرد را در داخل این شابلون قرار دهید و نقطه‌ای که میلگرد در شابلون گیر کرد، اندازه قطر میلگرد ما خواهد بود.

البته برخی از شابلون‌ها دارای ضلعی هستند که همچون خط‌کش مدرج است و از این شابلون‌ها برای اندازه‌گیری فاصله میلگردهای تیر و ستون بهره می‌برند. به این صورت که این شابلون را همچون خط‌کش میان دو میلگرد قرار می‌دهیم و فاصله آن‌ها را اندازه می‌گیریم. برای اندازه‌گیری سایزهایی به غیر از 12 الی 28، از کولیس استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از شابلون میلگرد

مزایای استفاده از شابلون میلگرد

مزایای استفاده از شابلون میلگرد

در ادامه به بررسی مزایای مهم استفاده از شابلون میلگرد که آن را از سایر ابزارهای اندازه‌گیری متمایز کرده، می‌پردازیم:

  • مقاومت بالای این ابزار سبب شده تا اگر حتی آن را از یک ساختمان چند طبقه به پایین پرت کنید، هیچ خللی در عملکرد آن ایجاد نگردد.
  • ابعاد این وسیله کاربردی بسیار بزرگ نبوده و به راحتی می‌توان آن را حمل کرد.
  • با تعیین دقیق قطر و انتخاب بهترین میلگرد از ورود خسارت‌های هنگفت جلوگیری به عمل می‌آید.
  • شابلون میلگرد عموما بر پایه فولاد طراحی و ساخته می‌شود و به همین علت احتمال زنگ‌زدگی در آن وجود ندارد.
  • با توجه به محبوبیت این ابزار، تهیه آن از فروشگاه‌ها و یراق‌آلات مهندسی بسیار ساده و راحت است.
  • این وسیله از دقت بسیار بالایی در اندازه‌گیری قطر میلگرد برخوردار است.

شابلون میلگرد؛ ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری قطر آرماتور

شابلون میلگرد؛ ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری قطر آرماتور

شابلون میلگرد؛ ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری قطر آرماتور

با توجه به کاربرد میلگرد، این قطعه فولادی به بخش جدایی‌ناپذیر ساخت‌وسازهای ساختمانی تبدیل شده است. البته میلگردها دارای انواع مختلفی هستند که کاربرد آن‌ها غالبا بر اساس سایز و قطری که دارند، متفاوت بوده و به هنگام ثبت سفارش میلگرد، حتما باید به قطر و شکل ظاهری میلگردها توجه کافی داشته باشید. یکی از بهترین ابزارها برای اندازه‌گیری میلگردهایی با قطر 12 الی 28، شابلون میلگرد است.

استفاده از این ابزار بسیار ساده بوده و فقط کافیست میلگرد موردنظر خود را درون این شابلون قرار دهید تا قطر دقیق میلگرد را به شما نشان دهد. گاهی کارخانه‌های تولید میلگرد سهوا در ارسال بار دچار اشتباه می‌شوند و میلگردهایی با ابعاد اشتباه ارسال می‌کنند؛ به همین علت توصیه کارشناسان ما در مجموعه صنعت تجارت پردیس آذربایجان به شما این است که حتما قطر میلگردها را با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری دقیق مثل شابلون میلگرد یا کولیس مورد ارزیابی قرار دهید. اگر در ارتباط با شابلون میلگرد سوالی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده، می‌توانید سوال خود را در بخش تماس با ما مطرح کنید تا کارشناسان به سوال شما پاسخ دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *