مروری بر مفهوم بندیل میلگرد و جزییات بسته بندی آرماتور

مروری-بر-مفهوم-بندیل-میلگرد-و-جزییات-بسته-بندی-آرماتور

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که چطور آرماتورهایی به چنین وزن و ابعادی از کارخانه به محل ساخت‌وساز انتقال داده می‌شود و چه چهارچوبی برای بسته‌بندی، فروش و ارسال چنین محصولاتی وجود دارد؟ بندیل میلگرد پاسخ این سوال است. بندیل‌ها ممکن است انواع متفاوتی داشته باشند؛ به صورتی که هر کارخانه و واحد تولیدی برای ارسال میلگردهایش می‌تواند از بندیل میلگرد منحصر به ‌فردی با بسته‌بندی مخصوص استفاده کند.

از کاربردهای مهم بندیل میلگرد، بدست آوردن تعداد میلگردهای درون بسته بدون شمارش است. آشنایی با این مفهوم به شما به عنوان معمار، مهندس و یا حتی صاحب ملک در حال ساخت کمک می‌کند تا بهترین نوع میلگرد را برای بنای خود انتخاب کنید و با توجه به ظرفیت مورد نیاز در بسته بندی‌های محافظت شده آن‌ها را تحویل بگیرید. ما در مجموعه صنعت تجارت پردیس آذربایجان با توجه به اهمیت بندیل میلگرد در راستای خدمت به مشتریان، تصمیم داریم در این مقاله مفهوم بندیل میلگرد اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

بندیل میلگرد چیست؟

هر محصولی به یک نوع بسته‌بندی خاص در بازار نیاز دارد تا به واسطه آن هم از محصول در زمان نقل و انتقالات محافظت شود و هم اینکه ظاهر کالا از نظر کاربر مناسب جلوه کند. میلگرد از آن دسته محصولاتی است که به علت وزن و ابعاد نیازمند بسته‌بندی تخصصی است. به بسته بندی میلگرد در کارخانه‌ها بندیل میلگرد می‌گویند. این بسته‌بندی از کم‌هزینه‌ترین بسته‌بندی‌ها برای این محصول بوده که شامل یک نوار با پهنای متغیر از جنس پلاستیک یا ورقه‌های فلزی است. البته باید توجه داشت که بندیل برای هر کارخانه ممکن است نسبت به دیگری متفاوت باشد؛ بنابراین یک استاندارد مشخص و یکتا برای بسته بندی میلگرد وجود نخواهد داشت. همچنین همواره برای جلوگیری از خطرات ناشی از آسیب دیدن محصول یا آسیب رساندن به افراد قوانینی برای این کار وجود دارد.

بسته بندی انواع میلگرد بر اساس سایز

بسته بندی انواع میلگرد بر اساس سایز

معیار اصلی برای بسته بندی انواع میلگرد در اصل سایز قطر آن‌هاست. به صورت کلی نحوه بسته بندی و بندیل میلگرد به دو صورت کلاف یا شاخه انجام می‌گیرد. اینکه یک میلگرد به کدام شکل درنهایت به دست مشتری برسد وابسته به این است که اولا جز کدام دسته از میلگردها از نظر سختی باشد و دوما اینکه قطر هر میلگرد چقدر باشد؟ در بازار مصرف عموما میلگردها در سه دسته فولاد نرم (S240)، فولاد نیمه سخت (S340,S400) و فولاد سخت (S500) وجود دارند. مسلما نمی‌توان آرماتوری که از نظر شکل پذیری در دسته سوم قرار دارد را مانند دسته فولاد نرم به هر شکلی که می‌خواهیم در آوریم.

درحالت کلی اگر میلگرد مورد نظر ما جز دسته اول و دسته دوم باشند؛ یعنی از خانواده فولادهای نرم و نیمه سخت باشند، باید به قطر آن‌ها برای بندیل صحیح نگاه کرد. درصورتی که قطر آن‌ها هر یک کمتر یا مساوی 12 میلی متر باشد می‌توان آن‌ها را به دو شکل کلاف یا شاخه‌های در کنار هم بسته بندی کرد؛ اما در غیر این صورت باید بندیل میلگرد آن‌ها را تنها به صورت شاخه‌های درکنار هم برای مشتری فرستاد. همچنین اگر میلگرد مورد نظر از دسته S500 باشد، شکل پذیری آن برای کلاف شدن مناسب نیست و باید شاخه‌ای بسته بندی شود؛ بدون اینکه قطر آن اهمیت داشته باشد.

نحوه بسته بندی بندیل میلگرد

همان‌طور که گفتیم هر واحد تولیدی می‌تواند شیوه به خصوصی را برای بسته بندی و بندیل میلگرد انتخاب می‌کند. برای مثال یک کارخانه می‌تواند از تسمه‌های فلزی یا پلاستیکی به تعداد لازم در طول بسته استفاده کند. همچنین خود میلگردها برای جابه‌جایی و بندیل میلگرد مفید هستند؛ به این صورت که میلگرد خاموت را برای فراهم کردن امکان جابه‌جایی راحت‌تر در بندیل میلگرد جایگذاری می‌کنند. همچنین در بسته‌بندی‌ها عموما دو عدد پلاک با جنس‌های مختلف مثل پلاست یافت می‌شود که برای نوشتن مشخصات بندیل میلگرد از آن استفاده می‌کنند.

این پلاک‌ها می‌توانند با صلاح دید کارخانه در هر قسمتی از بسته بندی نصب شود؛ برای مثال یکی به تسمه‌های بندیل و دیگری به پایان یکی از شاخه‌ها. همچنین رنگ این پلاک‌ها در بندیل این میلگرد می‌تواند باهم متفاوت باشند. همچنین نکته‌ای که باید در هنگام تحویل محصول به آن توجه کنید، این است که اگر خرید شما از 25 تن بیشتر باشد، در زمان دریافت محصول باید یک گواهینامه فنی برای محموله که از سوی کارخانه صادر شده نیز تحویل بگیرید. این گواهینامه عموما شامل اطلاعاتی نظیر اسم و آدرس کارخانه سازنده و تهیه کننده بندیل میلگرد، علامت مشخصه، شماره گواهینامه و همچنین تاریخ صدور گواهی نامه است.

چه اطلاعاتی بر روی بندیل میلگرد نوشته می‌شود؟

چه-اطلاعاتی-بر-روی-بندیل-میلگرد-نوشته-می‌شود؟

گفتیم که یکی اجزای مهم در بسته بندی و بندیل میلگرد پلاکی است که همراه با محصول برای گیرنده فرستاده می‌شود و عموما از جنس فلز است. تمام کارخانه‌ها از این پلاک برای درج یک سری اطلاعات بسیار مهم استفاده می‌کنند و در این ویژگی از بندیل باهم مشترک هستند. روی پلاک‌ها باید اطلاعات به صورت خوانا نوشته شده و هیچ کدام از آن‌ها مخدوش نباشد. این پلاک‌ها اغلب دارای اطلاعات زیر هستند:

 • نوع بسته بندی و بندیل
 • نوع میلگرد
 • نمره میلگرد (همان قطر اسمی میلگرد است)
 • وزن بندیل میلگرد (برحسب کیلوگرم)
 • شماره ذوب
 • نام و نشانی واحد تولید کننده میلگرد
 • نشان تاییدیه کنترل کیفی محصول از طرف کارخانه
 • علامت استاندارد ملی ایران

(منبع خارجی)

وزن بندیل میلگرد چقدر است؟

بندیل میلگرد از آنجا که از چند ورقه یا تسمه فلزی و پلاستیکی تشکیل یافته است خودش وزن چندانی ندارد و نمی‌تواند بر روی وزن کل محصول تغییر فاحشی ایجاد کند. همچنین وزن بندیل میلگرد به مجموعه کل میلگردها به همراه وزن کم تسمه‌ها اطلاق می‌شود. همانطور که هر کارخانه تولید میلگرد یک نوع بندیل میلگرد برای مشتریان ارائه می‌دهد، وزن این بسته‌بندی‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بهرحال به صورت کلی می‌توان گفت که وزن بندیل میلگرد برای تمام کارخانه‌ها چیزی بین 2 تا 5.5 تن است.

البته باید توجه داشت که این عدد وابستگی زیادی به نوع میلگرد و سایز قطر آن‌ها دارد چرا که با قرار گرفتن تعداد برابری از میلگردهای قطور و میلگردهای کم‌قطرتر به صورت بدیهی، بندیل کلفت‌تر وزن بیشتری دارد. همچنین در زمان بسته بندی بهترین میلگرد باید تمام ارماتورهای موجود در یک بندیل دارای وزن یکسانی باشند.

نحوه شمارش میلگرد با استفاده از بندیل میلگرد

نحوه-شمارش-میلگرد-با-استفاده-از-بندیل-میلگرد

ذکر شد که یکی از کاربردهایی که بندیل میلگرد دارد این است که می‌توان به نجوی بدون شمارش تعداد شاخه‌های میلگرد، تعداد دقیق آرماتورهای بسته بندی شده را حساب کرد. گاهی محصولی که ما خریداری می‌کنیم به صورت کلاف است و نمی‌توان به صورت حساب کرد که چند شاخه در درون یک بندیل میلگرد کلاف قرار دارد. با اینکه هر کارخانه بندیل میلگرد خود را با یک وزن به خصوص ارائه می‌کند؛ اما می‌توان با داشتن وزن کلی بندیل به همراه وزن یک نمونه میلگرد سفارش داده شده تعداد کل میلگردهای درون بسته بندی را حساب کرد. برای اینکار می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

تعداد کل میلگردهای درون بندیل = وزن بندیل میلگرد ÷ وزن یک شاخه میلگرد از همان نمونه

بگذارید با مثال کمی مسئله را ساده کنیم. مثلا فرض کنید که شما یک بندیل در اختیار دارید که از نوع میلگرد سخت است و وزن آن طبق عددی که بر روی پلاک فلزی نوشته برابر با 4 تن و 800 کیلوگرم است. حالا شما از قبل می‌دانستید که هر شاخه میلگرد مورد نظر شما 12 کیلوگرم وزن دارد. با تقسیم 4,800 کیلوگرم بر 12 کیلوگرم متوجه می‌شویم که در این بندیل 400 شاخه میلگرد بسته بندی شده است.

نکاتی درباره خرید و نگهداری بندیل میلگرد

ممکن است همین حالا هم سوالاتی درباره قیمت روز میلگرد و نحوه خریداری بندیل میلگرد برای شما پیش آمده باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه برای خرید بندیل میلگرد به کارخانجات مختلف سر بزنید، به نکاتی که می‌توانند در زمان خرید و نگه داری ارماتور برای شما مفید باشند توجه کنید. هرچند در صورت بروز مشکل می‌توانید با تجارت پردیس آذربایجان در تماس باشید:

 • بندیل مورد نظرتان تا سقف 25 تن و همچنین تمام کالاهای ترکیبی فولادی که به آن‌ها نیاز دارید را می‌توانید از نمایندگی‌های کارخانه‌ها، بنگاه‌های آهن آلات و همچنین به صورت مستقیم از واحد های تولیدی خریداری کنید.
 • بهتر است برای خرید بندیل میلگرد به خود کارخانه‌ها مراجعه کنید و از انبارهای میلگرد خرید خود را انجام ندهید؛ چرا که به علت هزینه‌های مربوط به انبارداری همواره قیمت بندیل میلگرد در این واحدهای فروش بیشتر است.
 • بعد از خرید بندیل حتما آن را در جایی قرار دهید که رطوبت به آن نفوذ نکند و محیط کاملا تمیز باشد. این کار باعث می‌شود که طول زمان نگه داری، آرماتورها زنگ نزنند یا دچار خردگی نشوند.
 • در زمان حمل و نقل میلگرد حواستان به نحوه انجام باشد تا بندیل‌های میلگرد دچار خمیدگی یا آسیب نشوند.
 • میلگردها نباید در طول حمل و نقل نباید ضربه خورده یا بریده شوند.
 • بعد از انتقال به مکان مورد نظر حتما اول بر روی قسمتی که می‌خواهید بندیل را قرار دهید چیزی پهن کنید و مستقیما آن را بر روی زمین نگذارید.

با بندیل میلگرد؛ دقیق میلگرد بخرید، آسان حمل کنید!

با-بندیل-میلگرد؛-دقیق-میلگرد-بخرید،-آسان-حمل-کنید!

میلگرد یک قطعه اساسی در زمینه ساخت وساز به حساب می‌آید و مهم است که برای انتقال این محصول از کارخانه به مکان معماری حتما یک سری استانداردها از جمله استانداردهای مرتبط با بسته‌بندی رعایت شوند. بندیل میلگرد به نوعی از بسته بندی میلگرد در کارخانه‌ها گفته می‌شود که عموما شامل چند تسمه فلزی یا نوار پلاستیکی به دور چند شاخه از میلگرد است و از ارزان‌ترین نمونه‌های بسته‌بندی به حساب می‌آید. بندیل میلگرد به دو شکل کلاف و شاخه قابل انجام است که این مسئله باید با توجه به سایز قطر میلگردها و میزان سختی آن‌ها تعیین شود.

وزن هر بندیل میلگرد می‌تواند بین 2 تا 5.5 تن باشد که البته این میزان هم وابستگی زیادی به تعداد شاخه‌ها، قطر میلگرد و نوع میلگرد دارد. از طرفی می‌توان تعداد دقیق میلگردهای هر بسته را با استفاده از وزن بندیل میلگرد و وزن یک شاخه از میلگردهای مورد نظر بدست آورد. وبسایت فولاد پردیس آذربایجان امیدوار است که با این مقاله تمام سوالات شما درباره بندیل میلگرد را پاسخ داده باشد؛ اما چنانچه هنوز درباره بسته بندی میلگرد سوالی دارید می‌توانید در بخش تماس با ما مطرح کنید.

 

 • بندیل میلگرد چیست؟

بندیل میلگرد به بسته‌بندی‌های خاصی که هر کارخانه به صورت منحصر به فرد برای ارسال محصول برای مشتری در نظر می‌گیرد گفته می‌شود.

 • چه اطلاعاتی بر روی بندیل میلگرد نوشته می‌شود؟

وابسته به نوع کارخانه تولید کننده می‌توان اطلاعات متفاوتی را بر روی پلاک در بندیل میلگرد نوشت؛ اما به صورت کلی اطلاعاتی نظیر نوع بندیل، نوع میلگرد، نمره میلگرد، وزن بسته بندی، شماره ذوب، نام و آدرس کارخانه سازنده، نشان تاییدیه کیفیت وعلامت ملی استاندارد بر روی آن نوشته می‌شود.

 • چگونه از بندیل میلگرد تعداد میلگردهای آن را حساب کنیم؟

شما می‌توانید به راحتی با تقسیم کل وزن بندیل بر وزن یک شاخه میلگرد سفارش داده شده تعداد کل میلگرد های موجود در یک بسته را بفهمید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *